Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Geokraty

( ilość produktów: 11 )

Geokrata inaczej nazywana jest geosiatką komórkową. Wykonana jest z szeregu elastycznych komórek, który po ułożeniu w miejscu wbudowania przypomina swoim wyglądem plaster miodu. Najczęściej spotykane wysokości geokraty to 5cm, 10cm i 15cm. 

Główną funkcją geokraty jest wzmacnianie słabych podłoży gruntowych, wzmocnienie nawierzchni, zbrojenie skarp i zboczy oraz zapobieganie erozji gruntu.

 

Geokrata przypominająca konstrukcją plaster miodu wykonywana jest z bardzo odpornego tworzywa sztucznego polietylenu, o wysokiej gęstości (HDPE). Głównym elementem geokraty są komórki (zwane geokomórkami) łączone w większe sekcje za pomocą zgrzewów ultradźwiękowych. W zależności od potrzeb stosuje się różne wielkości i wysokości komórek.

 

W naszej ofercie znajdą Państwo geokraty o wymiarach 6,6m x 3,5m co stanowi powierzchnię użytkową około 23m2. Dzięki elastyczności produktu na potrzebytransportu sekcje mogą być wysyłane jako paczki drobnicowe, co w znacznej mierze ogranicza koszty dostawy. Układając materiał poszczególne sekcje można łączyć ze sobą przy użyciu opasek zaciskowych lub zszywek, a samą geokratę mocować do gruntu szpilkami w kształcie litery J lub U. Następnie geokomórki w ułożonych sekcjach wypełnia się określonym materiałem. Do wypełniania można używać ziemię, pospółkę, ziemię wraz z roślinnością, kruszywa, kamienie lub beton. Właściwie dobrane wypełnienie oraz zagęszczenie pozwala na uzyskanie optymalnych własności konstrukcji w stosunku do potrzeb.

 

W przypadku zabezpieczania skarp "zielonych", zalecane jest używanie jako wypełnienie ziemi oraz jak najszybsze sianie trawy, która po wytworzeniu korzeni dodatkowo wzmocni całą konstrukcję. Takie zabezpieczenie powinno w znacznej mierze uchronić zbocze przed podmywaniem i wypłukiwaniem komórek geokraty.

 

Zalety używania geokraty

  • zmniejszenie grubości konstrukcji drogowych nawet do 50%, w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych dzięki eliminacji głębokiej wymiany gruntu
  • znaczne zwiększenie odporności materiałów wypełniających geokomórki na ścinanie w wyniku ich zamknięcia, ograniczenia i zagęszczenia wewnątrz komórek
  • znaczne zmniejszenie osiadania spowodowanego naturalnym zagęszczeniem oraz ograniczenie bocznych przesunięć zamkniętego w geokomórkach materiału
  • zmniejszenie naprężeń przekazywanych na podłoże gruntowe od obciążenia użytkowego oddziaływającego na nawierzchnię w wyniku rozkładania skoncentrowanych obciążeń na sąsiadujące komórki geokraty
  • w przypadku gruntów o niskiej nośności zastosowanie geokraty i geosyntetyku płaskiego w sposób zdecydowany poprawia wytrzymałość drogi

Geokrata może być używana na powierzchniach płaskich, na skarpach i zboczach o nachyleniu do 45 stopni. W przypadku powierzchni płaskich geokrata znakomicie sprawdza się jako element wzmacniający podłoże. Może służyć jako wzmocnienie gruntów, dróg leśnych, tymczasowych i remontowych, podbudowy autostrad, placów, parkingów oraz torowisk kolejowych. Stosowanie geokraty na zboczach i skarpach przede wszystkim polega na zapobieganiu erozji, wzroście stabilności zbocza i utrzymaniu gruntu na stromych powierzchniach. Bardzo ważną własnością jest możliwość umacniania, naprawy i zabezpieczania osuwisk.

 

 


 

Kratki drogowe, kratki trawnikowe

Można się też spotkać z nazewnictwem geokrata dla kratek drogowych, trawnikowych, które w odróżnieniu od tradycyjnych elastycznych geokrat wykonane są z trwałego tworzywa o wytrzymałości naciskowej po odpowiednim wypełnieniu i zagęszczeniu nawet do 400kN/m2. 

 

Używanie kratek drogowych pozwala zachować duży współczynnik powierzchni biologicznej czynnej na poziomie około 80%. Kratki drogowe, trawnikowe w niektórych więc przypadkach warunków zabudowy stają się niezastąpionym produktem i stanowią alternatywę dla kostki brukowej.

 

Przy odpowiednim wypełnieniu i zagęszczeniu mogą być stosowane w ruchu samochodów osobowych jako drogi dojazdowe, na parkingi oraz drogi pożarowe ( sporadyczny ruch ciężkich aut). Nie zaleca się używania kratek drogowych pod ruch samochodów ciężarowych, ze względu na możliwe uszkodzenia kratki drogowej, podczas manewrowania oraz zbyt dużego nacisku miejscowego.

 

W ofercie naszego sklepu mamy też 4cm kraty specjalnie wzmacniane pod wybiegi dla koni. Ich konstrukcja i zastosowanie wzmocnionych ścianek znakomicie stabilizuje grunt.

Produkt na specjalne zamówienia -  zapytaj o produkt email lub telefoniczny 602-460-813

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Wszystko przebiegło bezproblemowo, polecam ten sklep
2024-03-12
Zamówienie zgodne z opisem. Bardzo szybko zrealizowane. Szczerze polecam.
pixel